Jdi na obsah Jdi na menu
 


Helikoptéra

19. 7. 2006
Je to jedna z variant, jak sestavit helikoptéru. Princip je stále stejný - umožnit návazci rotovat kolem osy nad olůvkem. Tím se sníží riziko zamotání návazce. Sestava je určena hlavně pro dlouhá nahazování.
Buď použijete nějaké komerční řešení od kaprařských firem (Korda, Solar, Fox...) nebo si sestavíte vlastní z nějakých bužírek a korálků, např. jako na obrázku. Správnou funkci si ověřte tak, že chytnete montáž za olovo, hacička a návazec visí dolu, a roztočíte návazce s nástrahou kolem hadičky. Pokud se pak ještě sám několikrát otočí a nedochází k omotání návazce kolem hadičky, je to dobré. Nesmí to drhnout.

Hmotnost olova by měla být alespoň 60 gramů, délka hadičky přesahuje délku návazce. Místo hadičky lze použít silný monofil, power gum, silný fluorcarbon apod.

Měli byste vždy pamatovat na to, že po případném utržení musí být ryba schopna se zbavit olova. Proto by spoje gumových dílů neměly být příliš pevné. Předpokládat, že ryba bude posouvat zarážku půl metru po hadičce určitě není správné. Stejně tak nelze nutit rybu, aby olovo někde zakliňovala mezi kameny a silným tahem si jej sama vytáhla z montáže. Utržená sestava se musí od olova odpojit jedním silnějším cuknutím nebo ještě lépe aby rybě zůstal jen návazec s háčkem.

Obrazek