Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jezero Vrbenský-8ha

12. 7. 2006

Lokalita Vrbenský u Mostu má rozlohu zhruba 8 hektarů a hloubku až 8 metrů. Velmi členitý podvodní terén poskytuje útočiště skutečně velice širokému spektru ryb. Pod hladinou zde je například bahnité i písčité dno, ponořené kmeny a křoviny, traviny, ale i zbytky staveb.
Jde o vodu, která (vzhledem ke své okolnostmi dané dispozici) nebyla nikdy vypuštěna. Dokumentována je existence zdejších "domorodců", kaprů o stáří cca 30 - 40 let, o délce přes 1m a hmotnosti přes 30 kg.
Během posledních let sem ale byly postupně vysazeny významné dodávky ucelených sérií trofejních ryb nejrůznějších druhů. Kromě velkého množství kaprů tržních rozměrů jde o vyšší procento nadstandardních generačních velikostí nad 1 metr a hmotnosti nad 25 kg. Žijí zde sumci o délce kolem dvou metrů, metrové štiky, metroví tolstolobici a amuři o hmotnosti přes 30 kg. Samozřejmostí jsou síh severní - maréna, líni, mníci, candáti, úhoři,obří pstruzi o váze 5-10kg a celé spektrum bílé ryby. V létě 2003 bylo vysazeno dvacetihlavé hejno jeseterů sibiřských v délce přes jeden metr.